Major St Andrew Bruce WARDE

Chief Constable 1894 – 1928

St Andrew Bruce Warde was born in Leeds, West Riding, Yorkshire on 23rd November 1852, the son of General Sir Edward Charles Warde and Jane Lane. In 1871 he was a Gentleman Cadet at the Royal Military Academy in Woolwich. In March 1874 he was made a Lieutenant with temporary rank in the Royal Artillery and this was made permanent on 9th February 1875. In June 1875 his appointment was backdated to 11th September 1873 thus raising him up the seniority list.

 On 18th April 1882 he married Olivia Loiusa McCall at St Mark’s Church, Chelsea, London. They had two daughters, Clare Frances Mary and Jeanna Winnifred Mary. His wife had been born in Chantilly, France.

 On 28th March 1883 he was promoted Captain Royal Artillery. This promotion was also backdated a week. On 8th June 1883 he was made Captain and Adjutant of the 2nd Brigade, Southern Division. On 8th June 1888 he reverted to Captain when his tenure as Adjutant expired. On 9th September 1889 he again appointed Adjutant. His final promotion was to Major on 1st November 1890.

In 1891 he was living with his wife, daughter and three servants at 85 South Street, Alverstoke, Gosport and is shown as a Major in the Royal Artillery.

In January 1894 he was selected from a shortlist of seven candidates to become the next Chief Constable of Hampshire. At that time he was the Commanding Officer of the 15th Company of the Royal Artillery. He had previously been  one of the selected candidates at the election of Chief Constable for the county in 1891 and a few months later he obtained some practical acquaintance with the office work at the Constabulary Headquarters being at that time a candidate for the Chief Constableship of Warwick. He was 41 years of age and living at Fareham.

He officially retired from the Army on 14th March 1894.

In 1901 and 1911he was living at West Hill Lodge, Romsey Road, Winchester which was in the grounds of the County Police Headquarters. He was living with his wife and two daughters.

On 30th December 1924 his name appeared in the King’s New Year’s Honours List when he was awarded the King’s Police Medal.

On 7th August 1926 his name appeared on a Commission signed by the Lord Lieutenant of the County of Southampton and the Town of Southampton and County of the same when he was appointed as Deputy Lieutenant.

He died on 1st December 1929 at his home address Bignells Cottage, Itchen Abbas near Winchester.